Az állapotsor

Az állapotsor a Xaira főablakának alján található.

Az állapotsor három részből áll. Az állapotsor baloldali szélén tippek, tanácsok jelennek meg - üzenetek, amelyekből tájékozódhat az egyes gombokról, illetve menüparancsokról. Ettől jobbra számos információt találunk az aktív korpuszról, továbbá, ha a lekérdező ablak aktív, az éppen aktuális találatokról. Az állapotsor jobboldali szélén a Lock billentyűkról találhatók információk.

Az állapotsor baloldali területe által megjelenített Tipp leírja, hogy mit csinálhat azon menüpont kiválasztásával, amely fölött az egér kurzorja áll. A menüpontokat vagy az egér segítségével választhatja ki, vagy a nyíl billentyűk segítségével. A fenti ábrán a Fájl menü Kilépés menüpontjához tartozó Tipp látható.

A megfelelő Tipp akkor is olvasható, ha az egér kurzorja az eszköztár valamely gombja fölött van.

A Tipp akkor is megjelenik, ha Ön lenyom egy gombot, de nem engedi fel azt. Ha - a Tipp megtekintése után - mégsem kívánja végrehajtani az adott parancsot, akkor az egér gombját azután engedje fel, hogy az egérkurzor már nem a szóbanforgó eszköztár gomb felett áll.

Ha az aktív ablak nem lekérdező ablak, akkor az állapotsor jobb széle így néz ki:

Az itt megjelenített információkból Ön megtudhatja egyrészt, hogy milyen korpusz aktív (ebben az esetben a my_corp_50 nevű korpusz), másrészt pedig azt, hogy milyen felosztás aktív (ebben az esetben nincs aktív felosztás, ennek megfelelően a "null" karaktersorozat jelenik meg. Ha aktiváltunk egy osztályt egy felosztáson belül, az első mező az osztály nevét is tartalmazni fogja. Így ebben a mezőben egy "korpusz:osztály" formájú kifejezés fog megjelenni.

A fenti példában található három üres mezőbe is információ kerül, ha az éppen aktív ablak lekérdezést tartalmaz. Ha a lekérdező ablak aktív, az állapotsor jobb oldali széle a következőképpen néz ki:

Az első és második mező ugyanazt az információt tartalmazza, mint az előbbi példában. Az őket követő mező a megoldások számát mutatja X:Y(Z) formában. X annak a találatnak a sorszáma, amelyik fölött az egérkurzor áll, vagy amelyik éppen meg van jelenítve az ablakban. Y az eredményhalmazból letöltött találatok száma, Z pedig azon szövegek száma, amelyben előfordultak találatok.

A találatok számát megjelenítő mező melletti karaktersorozat annak a szövegnek a neve, amelybe egy adott találat tartozik. Ettől jobbra egy szám található, ami azt jelzi, hogy az adott találat "milyen mélyen" fordul elő a szövegben. Érdemes megjegyezni, hogy a "milyen mélyen" különböző módokon lehet mérve, atttól függően, hogy a korpusz milyen XML jelölőelemeket tartalmaz, illetve, hogy hogyan lett indexálva. A szóbanforgó szám utalhat mondatokra, ha a korpusz tartalmaz <s></s> tageket. Sőt utalhat nagyobb egységekre is, amennyiben a korpuszban előfordulnak a megfelelő jelölő elemek. Abban az esetben, ha a korpusz csak a legszükségesebb jelölő elemeket tartalmazza, utalhat a szövegfájlokban található fizikai sortörésekre is. Kattintson ide, ha többet kíván megtudni a hatóköri egységekről.

A fent említett mezők és az állapotsor billentyűzet-információt tartalmazó része között egy köralakú piros fény található. A piros fény vagy folyamatosan világítva, vagy gyorsan villogva jelzi, hogy a Xaira éppen egy lekérdezést hajt végre.

Az állapotsor jobb széléről olvasható le, hogy a Caps Lock, Num Lock és a Scroll Lock billentyűk aktiválva vannak-e az Ön billentyűzetén. Ezen információk számára három mező van fenntartva, amelyek az alábbi szavakat tartalmazhatják: