Listázás parancs (Lekérdezés menü)

A Listázás parancs alkalmazásával egy olyan fájlt hoz létre, amely az aktív lekérdező ablakban megjelenő találatokat tartalmazza. A Fájl menüben található parancsok segítségével csak a lekérdezés XQL szövegét és a kapcsolódó beállításokat mentheti el, míg a Listázás parancs alkalmazásával csak a lekérdezéshez tartozó találatokat.

A Lekérdezés menüből a Listázás parancs kiválasztásával vagy a Listázás parancsgomb megnyomásával (lásd fent) megnyitja a szabványos mentés párbeszédpanelt. Ha változtatni akar a Xaira által hozzárendelt alapértelmezett neven, írjon be egy másik nevet a párbeszédpanelbe (az eredményhalmazt a program XML formátumban menti el, így a fájl kiterjesztése *.xml lesz). Itt adhatja meg azt is, hogy hová kívánja menteni a szóban forgó fájlt. Végül, az XML SETUP gomb megnyomásával az XML kimeneti fájlok további beállításait adhatja meg.

Az ilyen típusú fájlok egy rövid fejléccel kezdődnek. A fejlécet a <hdr>. . .</hdr> tagek tartalmazzák. A <hdr> tag attribútumaként megjelenik a lekérdezés pontos ideje is. A fejcímkében látható a lekérdezés szövege, továbbá az összes, lekérdezéshez tartozó annotáció.

A fájlon belül az összes találat egy-egy <hit> (<találat>) elem tartalmaként jelenik meg, a text (szöveg) attribútum értékeként pedig annak a szövegnek az azonosítója, amelyből a találat származik. Az n attribútum a definiált környezetet adja meg, például egy mondatnak a számát. A találat azon része, amely a lekérdezés fókuszát képezi a <kw> elem tartalmaként van megjelenítve.

Az alábbiakban az "alkalmatlan" szó lekérdezésének eredményeként kapott fájl egy része látható (Microsoft Internet Explorerrel megnyitva):

Az eredményhalmaz abban a formátumban van a fájlba mentve, amelyben eredetileg megjelent. Így, ha a találatokat XML formátumban jelenítjük meg, az eredeti korpusz XML címkéi is megjelennek a fájlban. A további feldolgozásban fellépő zavarok elkerülése végett az XML címkéket jelölő csúcsos zárójelek &lt; és &gt; beépített karakter egyedekként jelennek meg.