Rendezés parancs (Lekérdezés menü)

Válassza ezt a parancsot, ha rendezni kívánja a lekérdező ablakban megjelenő találatokat.

Alapértelmezett esetben a lekérdezés eredményei a korpuszban való előfordulásuk sorrendjében láthatók. A Rendezés parancs segítségével a találatokat számos különböző módon rendezheti.

A parancs csak konkordancia nézetben érhető el. A parancs alkalmazásának hatására (a Lekérdezés menüből vagy az Eszköztárból) megjelenik a Kulcsok rendezése párbeszédpanel:

A Xaira Rendezés parancsa a kulcsokon alapul. A kulcs nem más, mint a találat egy meghatározott része. Ez lehet a lekérdezés fókusza (vagyis a keresett kifejezés) vagy a fókusz előtt illetve után valahanyadik szó.

A párbeszédpanelben egy, kettő vagy három rendezési kulcsot adhat meg. Ezután nyomja meg az OK gombot a parancs végrehajtásához (vagy a MÉGSE gombot, ha végrehajtás nélkül be akarja zárni a párbeszédpanelt).

Első lépésben minden találat az Első Kulcs szerint van rendezve. Ha vannak olyan találatok, amelyeket nem lehet ez alapján rendezni (mert az Első Kulcs által specifikált találati rész megegyezik), a program a további rendezéshez a Második Kulcsot használja. Ha ez alapján sem lehetséges a rendezés, a Xaira a Harmadik Kulcsot fogja figyelembe venni.

A Rendezési Kulcs meghatározása

A rendezési kulcs megadásához három dolgra kell tekintettel lenni. El kell döntenie, hogy 1) a találatok melyik része legyen a rendezési kulcs; 2) a rendezés növekvő vagy csökkenő sorrendű legyen-e; és végül, hogy 3) a rendezési kulcs melyik aspektusa alapján kívánja rendezni a találatokat.

A fenti jegyeket kulcsonként egymástól függetlenül adhatja meg. A párbeszédpanelben egyszerre csak egy kulcs jegyei láthatók. A három kulcs között a balfelső sarokban található legördülő menü segítségével válthat:

Az egy kulcsra vonatkozó beállítások megőrződnek, annak ellenére, hogy ugyanazokat a vezérlőket használja a többi kulcs megadásához is. Így például, ha az Első Kulcsot úgy állította be, hogy a találatokat csökkenő sorrendbe tegye, majd vált a Második Kulcsra, és ehhez a növekvő rendezést társítja, az Első Kulcshoz rendelt érték nem változik, habár ez a párbeszédpanelben nem látható.

Minden rendezési kulcs esetében legelőször azt kell meghatároznia, hogy a keresési kulcs a találat melyik része legyen. Ezt a Tartomány szövegdoboz és a Bal-Közép-Jobb-Cikkcakk rádiógombok segítségével jelölheti ki.

Példaképp vegyük az alábbi találatot:

A Tartomány szövegdobozban adhatjuk meg, hogy a szóban forgó kulcs hány szót tartalmazzon. A rádiógombok segítségével a kulcs - a lekérdezés fókuszához viszonyított helyzetét - specifikálhatja. (A lekérdezés fókusza a kiemelt szó a találatban.)

Ha a Bal rádiógombot jelöljük ki, és a Tartomány értéke 1, a kulcs a találati fókusz baloldalán szereplő szó lesz - ebben az esetben az "egyformán".

Ha a Jobb rádiógombot választjuk, és a Tartomány értéke 1, a kulcs a fókuszt közvetlenül követő szó lesz - ebben az esetben a "mind".

Ha a Közép rádiógombot választjuk, és a Tartomány értéke 1, a kulcs a fókusz első szava lesz. Ebben az esetben a fókusz csak egy szót tartalmazott, így a kulcs a "kedves" lesz.

Ha a Tartomány értéke nagyobb, mint 1, a rendezési kulcs több szóból fog állni. Tegyük fel, hogy a Tartomány értéke 2. Ebben az esetben, ha a "Jobb" rádiógomb van kijelölve, a kulcs a "mind a" lesz. Ha a "Bal" rádiógombot választjuk, a kulcs a "nekem egyformán" lesz.

A Cikk-cakk rádiógomb a lekérdezés fókuszának két oldalán található szavakat felváltva veszi figyelembe. Először a lekérdezés fókuszának jobb oldalán lévő szót veszi figyelembe a találatok rendezésénél. Ha a rendezés lehetséges ez alapján, a program befejezi a műveletet. Ha az adott szó nem elégséges a sorrend meghatározásához, a Xaira a találatokat a lekérdezés fókuszának baloldalán található szavak alapján próbálja meg rendezni. Ha a rendezés ez alapján sem lehetséges, a következő rendezési kulcsot a fókusz jobb oldalán található két szó fogja alkotni. (A következő lépésben a fókusz baloldalán található két szó, stb.) A Cikk-cakk rendezés előnye, hogy a fókuszt tartalmazó megegyező frázisok egymás mellé kerülnek - függetlenül attól, hogy milyen hosszúak.

Annak meghatározása után, hogy a találat mely része is legyen a rendezési kulcs, azt is el kell dönteni, hogy a kulcsot növekvő (A-Z) vagy csökkenő (Z-A) sorrendben kívánja-e rendezni. Ezt a Növekvő és Csökkenő rádiógombok segítségével teheti meg.

A párbeszédpanel itt látható részén pedig azt adhatja meg, hogy a rendezés a rendezési kulcs melyik aspektusa alapján történjen:

Ha a Szöveg használata opció ki van jelölve, akkor a program a kulcsok rendezésénél kizárólag a kulcsokat alkotó szavak szövegét veszi figyelembe. Ha a választónégyzet nincs kijelölve, válasszon a Hozzáadott-kulcsok közül egyet. Az, hogy milyen Hozzáadott-kulcsok közül választhat, nyilvánvalóan attól függ, hogy a korpusz miket tartalmaz.

Ebben az esetben két Hozzáadott-kulcs áll rendelkezésre - ezek a "ctag" és az "msd" (szófaji kódok). Ha a két szófaji kód közül kiválasztja az egyiket, a program a kulcsokat nem a szó ortografikus formája alapján fogja rendezni, hanem a szó szófaji kódja alapján.

Így tehát, ha az Első Kulcsot a következő jegyekkel specifikáltunk: "Jobb, Tartomány 1, Növekvő, msd", akkor a találatok első lépésben a lekérdezés fókuszát közvetlenül követő szó szófaja alapján lesznek rendezve. Vagyis, a fenti példát véve alapul, ez a "mind" szófaji kódja lesz , ami ebben az esetben Pro.NOM. Így tehát az a találat, hogy "Nekem egyformán kedves mind a két megjelölés." követni fogja a "legyen olyan kedves kigyűjtetni" sztringet tartalmazó találatot, hiszen a "kigyűjtetni" szófaji kódja Pre.V.INF.

Hogyan állítsuk be a rendezés erősségét?

A szavak ábécé sorrendbe való rendezésénél két kérdésben döntenünk kell: (1) ugyanazon a módon kezeljük-e a kis- és nagybetűket; (2) ugyanazon a módon kezeljük-e az ékezetes betűket, mint az ékezet nélkülieket. A Kulcsok rendezése párbeszédpanelben az "Egyeztetés" alatt található rádiógombok segítségével választhatja ki a megfelelő erősségű rendezést:

Az Elsődleges rendezés sem a kis- és nagybetűk között, sem az ékezetes betűk között nem tesz különbséget (így a "d" és "D" és az "e" és "é" betűket azonos módon kezeli).

A Másodlagos rendezés nem veszi figyelembe az ékezeteket csak a kis- és nagybetűk közötti különbséget (így, míg a "d" és "D" betűket eltérőképpen kezeli, az "e"-t és "é"-t nem).

A Harmadlagos rendezés az ékezeteket és a kis- és nagybetűk közötti különbséget egyaránt figyelembe veszi (így a "d", "D", "e", "é" mind különböző betűknek fognak számítani).

Az elsődleges rendezés általában megfelelő.

Ötletek a Kulcsok rendezése párbeszédpanelben

Ha csak egy vagy két kulcsot kíván használni, győződjön meg arról, hogy a többi kulcs beállításai megegyeznek a rendezendő kulcsok beállításaival. Ezáltal biztosítja a nem kívánt hatások elkerülését.

Ha már rendezte a találatokat, a Kulcsok rendezés párbeszédpanel újbóli megnyitása és a Rendezéstörlés gomb megnyomása a találatok eredeti sorrendben való visszatöltését eredményezi.

Nem tanácsos rendezni a találatokat abban az esetben, ha sok találatot töltött le (kb. 10.000-nél többet), mert a rendezés nagyon sok erőforrást venne igénybe.