Betűkészlet konverter parancs (Nézet menü)

A parancs kiválasztásával az alábbi Betűkészlet konverter párbeszédpanelt nyitja meg:

A párbeszédpanel segítségével létrehozhat egy, a betűkészletre vonatkozó leképezést, amely alapján a Xaira a Unicode karakterkészletének különböző karaktereit megjeleníti. A parancsnak a lekérdező ablakban megjelenített találatokra van a legnagyobb hatása.

A párbeszédpanel baloldalán található lista a számítógépen installált betűtípusokat tartalmazza. A középső részen azok a betűtípusok láthatóak, amelyek jelenleg a betűkészlet konvertálásban szerepet játszanak. A lista alapértelmezett esetben üres; de példaképp adjuk hozzá az Arial Unicode MS betűtípust a listához. Ekkor a párbeszédpanel jobb szélén található területen azok a Unicode tartományok lesznek felsorolva, amelyek az adott betűtípussal megjeleníthetőek. A Betűkészlet konvertálóról részletesen az alábbiakban olvashat.

További részletek a Betűkészlet konvertálóról

Az Unicode rendkívül sok karaktertartományt foglal magában. Azonban kevés olyan Unicode betűtípus van, amely alkalmas arra, hogy az összes különböző írásrendszer betűit megjelenítse. Például, a Devanagari tartományban található karakterek megjelenítése nagyon nehéz, mivel az egyes karakterek bonyolult összetett karaktereket alkotnak. (A Devanagari egy indiai abécé, amelyen többek között hindi, marathi és szanszkrit nyelvű szövegek is íródnak.)

Ez azt jelenti, hogy alapvetően kétféle Unicode betűtípussal kell számolnunk. Vannak olyan betűtípusok, mint például az Arial Unicode MS, amelyek szinte minden karakter megjelenítésére alkalmasak, de a bonyolultabb karakterek (pl. Devanagari) képi reprodukciója túlságosan is leegyszerűsített. Más betűtípusok alkalmasak a komplex karakterek jobb képi reprodukciójára, ám csak nagyon kevés karaktertartomány megjelenítésére alkalmasak.

A betűkészlet konverter segítségével adhatja meg, hogy milyen betűtípust kíván használni egy adott írásrendszer megjelenítésére. Arra is lehetősége van, hogy egy általános tartalék betűtípust határozzon meg. (Ha nem ad meg tartalék betűtípust, a program a Betűtípus párbeszédpanelben specifikáltat használja.)

A betűkészlet konverterben található betűtípusok sorrendje tetszés szerint megváltoztatható. Minden betűtípusra kiválaszthatja azokat az írásrendszereket, amelyeket az adott betűtípussal kíván megjeleníteni. Egy írásrendszer megjelenítésekor a program sorra veszi a listában szereplő elemeket, amíg meg nem találja az első olyan betűtípust, amely alkalmas az írásrendszer kezelésére. A program ezt a betűtípust fogja használni.

A betűkészlet konverter használata

Az első teendő a betűtípusok listájának létrehozása. Jelölje ki a párbeszédpanel baloldalán található listából, hogy melyik a konvertálni kívánt betűtípus, majd nyomja meg a HOZZÁAD gombot, így hozzáadja a szóban forgó betűtípust a megfeleltetéshez, amely ezután a középső szövegablakban fog megjelenni.

Annyi betűtípust vehet fel a listára, amennyit akar (sőt, ezt később is megteheti, amennyiben szerkeszteni kívánja a betűkészlet konvertert). Ha törölni kíván egy betűtípust, jelölje ki, majd nyomja meg a TÖRÖL gombot.

A következő feladat a betűtípusok rendezése a középső szövegdobozban. A FEL és LE parancsok segítségével hozhatja létre a kívánt sorrendet. A betűtípusokat úgy rendezze, hogy azok a betűtípusok álljanak elöl, amelyeket csak egy-két írásrendszer használ, a tartalék betűtípusokat pedig helyezze hátra.

Az alábbi példában a két már említett betűtípus - a Mangal és az Arial Unicode MS - kerültek a középső szövegdobozba, és a Mangal betűtípust rendeztük feljebb. Ez azt jelenti, hogy, mielőtt az Arial Unicode MS betűtípussal megjelenítene egy adott írást, a Xaira megnézi, hogy a Mangal képes-e reprodukálni azt. A betűtípusok rendezésének ez a helyes sorrendje, mivel a Mangal csak a devanagarit jeleníti meg, míg a másik betűtípus az összes írásrendszer megjelenítésére képes. Éppen ezért, ez utóbbi egy tartalék betűtípus.

Végül azt kell meghatároznunk, hogy melyik írásrendszerhez melyik betűtípust rendeljük.

Ha a rákattint a középső szövegdobozban található betűtípusok valamelyikére, a jobb oldali szövegdbozban megjelennek mindazok az írásrendszerek, amelyeket az adott betűtípus támogat.

Egy olyan speciális betűtípus esetében, mint amilyen például a Mangal, csak azt az írásrendszert engedélyezze, aminek megjenítésére ezt létrehozták - jelen esetben a devanagarit - és ne a Latin betűtípust, amelynek képi reprodukciójára szintén alkalmas:

Ha egy általánosabb betűtípust veszünk, mint amilyen például az Arial Unicode MS, akár az összes olyan írásrendszert is kiválaszthatja, amelyet a szóban forgó betűtípus támogat.

Annak ellenére, hogy az Arial Unicode MS engedélyezi a Devanagarit is, a program a Devanagari szövegeket nem ezzel a betűtípussal fogja megjeleníteni, mivel ez a Raghu8 mögé lett rendezve. Ezzel szemben a Latin szövegeket nem a Mangal fogja támogatni, mivel ezt nem engedélyeztük a Latin szövegek számára. Ehelyett, a Xaira addig keres a kézépső szövegdobozban, amíg nem talál egy olyan betűtípust, amely számára a Latin engedélyezett - ami ebben az esetben az Arial Unicode MS.