Nyelvtörténet és etimológia
(MTA Nyelvtudományi Intézet Finnugor és nyelvtörténeti osztálya)

 

 

 

Idõpont: 2012. november 20. kedd 10-17 között (megbeszélés szerint)

 

Helyszín: MTA Nyelvtudományi Intézet, Finnugor és nyelvtörténeti osztály (1068 Budapest, Benczúr u. 33., 2. emelet)
 

 

A Finnugor és nyelvtörténeti osztály a nyelvhasonlítással, etimológiával és a veszélyeztetett nyelvekkel kapcsolatos kutatásai iránt érdeklõdõ nagyközönséget várja. Egyrészt olyan "interaktív játékot" ajánl, amelynek keretében a látogatók több munkaállomáson (számítógépen), kisebb csoportokban tekinthetnek be a nyelvtörténeti, etimológiai kutatásokba, megismerkedve nagyobb adatbázisokkal. E modul középpontjában az Uralonet adatbázis áll, amely nemcsak a kutatók számára, hanem a nyelvészeti tárgyak oktatásában is jól használható, mivel a nyelvrokonság bizonyítóanyagának bemutatására és a tananyag változatos feldolgozására ad módot. A foglalkozás során a diákokat bevezetik az adatbázis használatába. A példák a legfontosabb etimológiai alapfogalmakat világítják meg, amelyek a középiskolai törzsanyag részét képezik, de egyik tankönyvhöz sem kötõdnek kimondottan.

A nyelvhasonlítás és az etimológia módszertana mellett a veszélyeztetett nyelvek, s egyáltalán a nyelvi sokféleség fogalma is megismerhetõ. Ez utóbbi témákon belül elõzetes megállapodás szerint többek között a nyelvi kisebbségekrõl általában és a skandináviai és szibériai kis nyelvek aktuális helyzetérõl is lehet beszélgetni a munkatársakkal. A vetítéssel egybekötött foglalkozások során a kutatók személyes tapasztalataik alapján beszélnek a hagyományos életmódot folytató vagy éppen azt feladó számi (lapp), obi-ugor és szamojéd népcsoportok esélyeirõl, lehetõségeirõl nyelvük megtartására. E konkrét példákon keresztül ismerhetik meg az érdeklõdõk a nyelvcsere, a nyelvhasználati színterek, a generációk közti nyelvátadás fogalmát is.

Az elõadók célja az, hogy a rokon népekrõl általánosan közvetített, kissé elavult képpel szemben a kevésbé ismert, tényleges folyamatokra hívják fel a figyelmet. A foglalkozások 5 csoportban zajlanak egyenként 4-5 fõvel (összesen 20-25 fõ) és kb. 1 – 1,5 órát vesznek igénybe. Az elõadók arra törekednek, hogy a személyes beszélgetések során az érdeklõdõk választ kapjanak felmerülõ kérdéseikre.

 

Elõadók:

Bakró-Nagy Marianne DSc
Duray Zsuzsa PhD
Mus Nikolett
Oszkó Beatrix PhD
Sipos Mária PhD
Várnai Zsuzsa PhD