PÁLYÁZAT VENDÉGKUTATÓK SZÁMÁRA
Az Oktatási Minisztérium és az MTA Nyelvtudományi Intézete, figyelemmel a Felsõoktatási törvény 24.§-ára, amely lehetõvé teszi, hogy a felsõoktatási intézmények oktatói többek között tudományos kutatások végzése érdekében legfeljebb egyévi idõtartamra oktatásmentes kutatási idõszakban részesüljenek, és azzal a szándékkal, hogy az akadémiai és felsõoktatási területek közötti kapcsolatot szorosabbra fûzze, a 2004/05-ös tanévben 2004. szeptember 1-tõl 2005. június 30-ig terjedõ idõszakra a költségvetési megszorítások miatt a tavalyihoz képest csökkentett keretben 1 x 10, illetve igénytõl és pályázattól függõen 2 x 5 havi idõtartamra
Hajdú Péter Vendégkutatói Ösztöndíjat
hirdet meg a következõ nagyobb, illetve (a zárójelben megadott) szûkebb területeken általában de nem kizárólag magyar nyelvi anyagon végzett vizsgálatokban: fonetikai kutatások, lexikográfia és lexikológia, nyelv- és grammatikaelmélet, neuro- és pszicho-lingvisztika (nyelvelsajátítás), számítógépes nyelvészet, szociolingvisztika (nyelvi változás), történeti nyelvészet (mondattan, szövegnyelvészet), finnugrisztika/uralisztika. A vendégkutatói szerzõdés ideje alatt a Nyelvtudományi Intézet a pályázó egyetemi besorolásának megfelelõ teljes bruttó fizetést (+ tb. járulékok) ad és ez idõ alatt a pályázó a munkahelyérõl fizetés nélküli szabadságra megy, hogy oktatási kötelezettségeit anyaintézménye megfelelõ helyettessel pótolni tudja. A kutatói idõszak letelte után a vendégkutató visszatér eredeti munkahelyére. A pályázat idõszaka alatt a vendégkutató más állami ösztöndíjban nem részesülhet.
A pályázat célja, hogy a nyelvtudománynak az Intézetben mûvelt területein kutatásokat végzõ vezetõ egyetemi vagy fõiskolai oktatók számára olyan, más kötelezettségektõl mentes folyamatos munkakörülményeket biztosítson, amelyek között egy nagyobb terjedelmû munka (monográfia, MTA doktori értekezés) készülhet el. A pályázónak igazolnia kell, hogy PhD (vagy azzal egyenértékû) fokozatát 1999. jún. 30. elõtt védte meg. A vendégkutató kötelezettségei közé a következõk tartoznak: részvétel hetenként egy intézeti kutatónap programjain (vidéki lakhellyel rendelkezõknek útiköltség térítésével), egy intézeti nagyelõadás megtartása kutatási témájából és természetesen a pályázat tárgyát képezõ mû megírása. Az Intézet a pályázat témájának megfelelõ tudományos osztályán helyet, számítógép-hozzáférést és az intézeti könyvtár használatát biztosítja.
A pályázatot az alábbi mellékletekkel kérjük:
- Szakmai életrajz
- Publikációs jegyzék
- Részletes munkaterv (megjelölve a szûkebb tudományterületet és címszavakban a témát), illetve a készülõ mû részletes szinopszisa (max. 5 oldal)
Beadási határidõ: 2004. május 15. (postabélyegzõ kelte)
Cím: MTA Nyelvtudományi Intézet
1068 Budapest, Benczúr u. 33.
A döntés és kiértesítés várható idõpontja: 2004. június 18.
Budapest, 2004. április 15.
Kenesei István
igazgató