Dömötör Adrienne

Hogyki: egy ómagyar kori kötõszó grammatikája és használati köre

 

 

Elõadás az MTA Nyelvtudományi Intézetében.

Az elõadás ideje: 2011. december 6. 11 óra, helye: földszinti elõadóterem.

 

 

A XV. és a XVI. századból – az utóbbinak mind kései ómagyar, mind korai középmagyar kori szakaszából – adatolhatók a tartalmatlan hogy és a vonatkozó névmási (ritkábban: vonatkozó határozószói) kötõszók összetételei: a hogyki és elvétve a hogymely, hogymi (illetve a hogymikor, hogyhová stb.). A kötõszótípusnak a létrejöttérõl többféle magyarázat is felvetõdött a szakirodalomban, az elemzésére azonban eddig nem került sor, s emiatt kérdések maradtak nyitva nemcsak a születésével, hanem életrajzának további részleteivel kapcsolatban is.   

Az elõadás sorra veszi és továbbgondolja a keletkezési magyarázatokat, szembesítve õket a kiterjedt anyaggyûjtést követõ elemzés tanulságaival, majd választ keres a kötõszótípus használatával kapcsolatos grammatikai tendenciák (létének? nem létének?), illetve nyelvi réteghez köthetõségének (vagy nem köthetõségének) kérdéseire. Végül kitér arra, jelenléte hogyan használható fel a kódexszövegek elõtörténete utáni nyomozásban.

Az áttekintés a hogy és a vonatkozó névmási kötõszók összetételeire terjed ki, és nem foglalkozik a vonatkozó határozószói kötõszóval alkotott kapcsolatokra; részben azért, mert ez utóbbiak ritka elõfordulása miatt kevés adat állt rendelkezésre, részben pedig azért, mert életrajzuk az elõbbiekét nem mindenben fedi le.

 

Az elõadásban hivatkozandó irodalom:

 

Batta Béla 1908. A melléknévi mondatok népies használata. (NyF. 51.) Athenaeum, Bp.

Bognár András–Levárdy Ferenc  1960. Példák Könyve. Akadémiai Kiadó, Bp.

Diesel, Holger 1999. Demonstratives: form, function, and grammatikalization. John Benjamins Publishing Co., Amsterdam.

Dömötör Adrienne 1995. A minõségjelzõi mellékmondatok; Az értelmezõ jelzõi mellékmondatok. In: Benkõ Loránd [fõszerk.]– Rácz Endre [szerk.]: A magyar nyelv történeti nyelvtana II/2. Akadémai Kiadó, Bp. 666–79; 686–92.

Dömötör Adrienne 2001. Gyöngyösi kódex. MTA Nyelvtudományi Intézet, Bp.

Dömötör Adrienne 2006. Az áljelzõi mellékmondatok a középmagyar korban. In: Büky László–Forgács Tamás [szerk.]: a nyelvtörténeti kutatások újabb eredményei IV. Magyar Nyelvészeti Tanszék, Szeged. 37–45.

Dömötör Adrienne 2008. A középmagyar kori minõségjelzõi mellékmondatok – állomány-és változásvizsgálat. In: Haader Lea–Horváth László [szerk.]: Tanulmányok a középmagyar kor mondattana körébõl. Tinta Könyvkiadó, Bp. 38–63.

Galambos Dezsõ 1907. Tanulmányok a magyar relatívum mondattanából. (NyF. 43.) Athenaeum, Bp.

G. Varga Györgyi 1992. A vonatkozó névmások. In: Benkõ Loránd [fõszerk.]– E. Abaffy Erzsébet [szerk.]: A magyar nyelv történeti nyelvtana II/1. Akadémai Kiadó, Bp. 524–43.

Haader Lea 1995. A célhatározói mellékmondatok. In: Benkõ Loránd [fõszerk.]– Rácz Endre [szerk.]: A magyar nyelv történeti nyelvtana II/2. Akadémai Kiadó, Bp. 656–64.

Harris, Alice C.–Campbell, Lyle 1995. Hystorical syntax in cross-linguistic perspective. Cambridge University Press.

Heine, Bernd–Kuteva, Tania 2002. World Lexicon of Grammaticalization. Cambridge University Press.

Juhász Dezsõ 1992. Az összetett kötõszók és állandósult szókapcsolatok. In: Benkõ Loránd [fõszerk.]– E. Abaffy Erzsébet [szerk.]: A magyar nyelv történeti nyelvtana II/1. Akadémai Kiadó, Bp. 786–94.

Klaniczay Gábor 1999. Elõszó. In: Bellus Ibolya–Szabó Zsuzsanna [ford.]: Árpád-házi Szent Margit legrégibb legendája és szentté avatási pere. Balassi Kiadó, Bp. 7–23.

Klaniczay Tibor 1994. A Margit-legendák történetének revíziója. In: Klaniczay Tibor–Klaniczay Gábor: Szent Margit legendái és stigmái. Argumentum Kiadó, Bp. 17–91.

Klemm antal 1942. Magyar történeti mondattan III. MTA, Bp.

Kovács Zsuzsa 1990. Virginia-kódex. Magyar Nyelvtudományi Társaság, Bp.

Lázs Sándor 1991. Szöveghagyományozódás középkori magyar nyelvû kódexeinkben. Kandidátusi értekezés, Bp.

P. Balázs János 1981. Jókai-kódex. Akadémiai Kiadó, Bp.

Rácz Endre 1963. A magyar nyelv következményes mondatai. (NytudÉrt. 39.) Akadémiai Kiadó, Bp. 44–5, 85–7.

Simonyi Zsigmond 1882. A magyar kötõszók II. Az MTA Könyvkiadó hivatala, Bp. 86–9, 175–7.