Mártonfi Attila
A József Attila-szótár terve
A most induló József Attila-szótári munkálatok elsődleges célja a teljes életmű (tehát a költői életművön kívül a szépprózai, drámai, műfordítói munkák, valamint a tanulmányok és cikkek, levelek, továbbá a pszichoanalitikus írások anyagát is ideértve) alapos, a különféle szókészleti rétegek, regiszterek viszonyait figyelembe vevő, a stiláris jellegzetességeket, a képalkotásra vonatkozó ismereteket, adatokat bemutató, részletes, árnyalt szemantikai és grammatikai elemzésen alapuló szótárszerű bemutatása. Különös figyelmet kell fordítani a változatoknak, a variabilitásnak a József Attila-életműben meghatározó szerepére. Fontos cél még mindezeken felül József Attila szókészletének ütköztetése különféle "kontrollcsoportokkal".
A szótár, amelynek alapjául elektronikusan rögzített, majd gondosan ellenőrzött korpusz szolgál, kb. 25 ezer címszóból fog állni. Az informatikai lehetőségek révén lehetőség nyílik összetett statisztikai feldolgozására. Az ebből adódó különféle gyakorisági diagramok megjelenítésére ad módot, hogy a szótár XML-formátumban készül el, így közvetlenül publikálható elektronikusan (is).
A szótár hasznosítására több szinten van lehetőség. Egyfelől az írói szótárakra vonatkozó tapasztalatainkat gazdagítja, az írói szótárak egyenetlenné vált színvonalát emelheti. Másfelől ezen túlmenően szintetizálja a József Attila szókészletére vonatkozó eddigi kutatásokat, ezáltal kibővíti és egységes keretben teszi hozzáférhetővé a korábban felhalmozott tudást. Lehetővé válik az egyes lexémáknak a különféle műfajokban, regiszterekben betöltött szerepét összevetni. Végül minden lexikográfiai projektnek önmagán túlmutató célja olyan új szótári módszerek, megoldások kidolgozása is, amelyeket később más szótárak készítése során is alkalmazni lehet.
Az előadásban hangsúlyos szerepet kapnak a szótár tervével kapcsolatos dilemmák, egyelőre megválaszolatlan kérdések (pl. a stilisztikum szótári dokumentálása), így remélhetőleg tartalmas vita során tovább csiszolódik a szótár koncepciója.