Bevezetés a nyelvfilozófiába

Varasdi Károly

 

(2003. őszi félév)

 

 

A kurzus célja áttekintést nyújtani a nyelvvel kapcsolatos főbb filozófiai problémákról és megközelítésekről. A kurzus tárgyalásmódja azonban nem történeti --- a hallgatóktól leginkább egyfajta problémaérzékenységet és érdeklődést, valamint a filozófia természetésből adódóan, órai aktivitást várunk el. Néhány probléma, amelynek tárgyalását tervezzük: Hol és hogyan létezik a nyelv? Hogyan tudnak szavaink a valóságra vonatkozni? Mi jellemzi a nyelv és valóság kapcsolatát? Mi a jelentés és a referencia? Hogyan építhető fel a nyelvi jelentés (egy) elmélete?  Hogyan lehet cselekvéseket végezni a nyelv használatán keresztül? Mi a nyelv és az elme viszonya? Értheti-e a számítógép, amit "mond"? stb.

 

Mint az a fenti kérdésekből is látható, a problémák eléggé szerteágazóak --- a "klasszikus" nyelvfilozófiai problémáktól a "modern" mesterséges intelligencia témaköréig húzódnak. Ebből következően a tárgyalás helyenként csak felszínes lehet, és azt a hallgatóság érdeklődése alapján szeretnénk meghatározni, hogy mely témákban fogunk jobban elmélyülni.

 

Az óra elsősorban handoutokra épül. A jegyszerzés elképzelhető egy referátum megtartásával, vagy egy, a félév során felmerült problémák egyikét feldolgozó dolgozat megírásával is.

 

Megjegyzés: Az órával kapcsolatos információk nyár végétől az Elméleti nyelvészet szak honlapján keresztül is elérhetőek lesznek az oktató honlapján.

 

 

Ajánlott irodalom:

 

Farkas Katalin --- Kelemen János: Nyelvfilozófia (Áron Kiadó, Budapest, 2002)