english

A kérdő mondatok és (speciális) használataik nyelvtana és pragmatikája 

 

 

Hírek


 

Online kérdőíves vizsgálat

 

lMagyar anyanyelvű beszélőket keresünk a magyar kérdésekről szóló online kérdőíves kutatásunkhoz. Kérdőívünk kitöltése teljesen anonim, és csak 10–15 percet vesz igénybe. Az alábbi linkre kattintva érheti el a kérdőívet:

Kísérlet a magyar kérdésekről

Ha bármilyen kérdése van a kutatással kapcsolatban, keressen minket e-mailen!

Köszönjük az együttműködését!

Gyuris Beáta

Molnár Cecília Sarolta

 

Elérhető a BUSZI-ugye adatbázis:  A Budapesti Szociolingvisztikai Interjú (BUSZI)i rányított beszélgetéseinek összes ugyé-t tartalmazó párbeszédrészletét magában foglaló adatbázis ezen a linken férhető hozzá. Az 558 kérdés–felelet párt magában foglaló adatbázis az ugyé-s megnyilatkozások alapvető szintaktikai és pragmatikai jellegzetességeit is tartalmazza. A korpuszadatokon alapuló leíró általánosításokat Molnár Cecília Sarolta Speciális kérdések? Az ugye partikulát tartalmazó megnyilatkozások formája és használata c. doktori disszertációjának 2.5. alfejezete fogalmazza meg.

Hans-Martin Gärtner és Jens Michaelis (Bielefeld) 'Farewell to V2 Declaratives? A Journey with Preference Semantics and Connexive Logic Crossing the Wupper' című előadását elfogadták a 'Commitments in Grammar and Discourse (Commit22) c. workshopra, amelyet a '44. Jahrestagung der Deutschen Gesellschaft für Sprachwissenschaft (DGfS)' keretében rendeznek Tübingenben, 2022. február 23-25-én.

Hans-Martin Gärtner és Andreas Pankau (FU Berlin) 'Are exam questions non-literal information questions? The challenge from Marzahn German constituent 'n-interrogatives' című előadását elfogadták a Moscow HSE Pragmatics Workshopra, amelyet 2021. szeptember 30-án és október 1-én rendeznek online.

Gyuris Beáta, Mády Katalin és Molnár Cecília Sarolta meghívást kapott, hogy kutatásaikat bemutassák a magyarországi kísérletes pragmatikai kutatásokkal foglalkozó 2021. évi Pragmatika Kerekasztal keretében a Debreceni Egyetemen, 2021. szeptember 10-én.

Gyuris Beátát meghívott előadónak kérte fel Manfred Krifka a SPAGAD (Speech Acts in Grammar and Discourse) c. ERC-projekt 2021 februári 3. workshopjába (Biased Questions: Experimental Results & Theoretical Modelling) a Massachusettsi Egyetem (Amherst), a Yale Egyetem, a Marylandi Egyetem, a Hokkaido Egyetem, a Pompeu Fabra Egyetem, valamint az Amszterdami Egyetem, a Kölni Egyetem és a Konstanzi Egyetem kutatói mellett.

Gyuris Beáta volt a Szószátyár című, Kálmán László és Nádasdy Ádám által vezetett rádióműsor vendége a Klubrádióban nov. 18-án, ahol a kérdések formai tulajdonságairól és használati feltételeiről volt szó. Az adás meghallgatható itt.

Gärtner Hans-Martint meghívott előadónak kérték fel az ELTE Germanisztikai Intézet által szervezett Kulturwoche des Germanistischen Instituts c. rendezvénysorozat keretében, 2020. november 3-án.

Gyuris Beáta és Gärtner Hans-Martin "Partikulák és kérdések" címmel tart angol nyelvű kurzust a 2020/21. tanév őszi félévében az ELTE elméleti nyelvészet MA és PhD hallgatóinak, a NYTI több munkatársa részvételével.

Gárdai Kinga, Kohári Anna és Molnár Cecília szerkesztésében, a GyurMa100 Munkacsoport kiadásában, a borítón Recski Gábor alkotásaival készült el a 'GyurMa100: Kérdések Gyuris Beának és Mády Katinak'  című kötet, amelyben a kutatócsoportunk két tagjának fogalmaztak meg kollégáik a kutatási profiljaikba illeszkedő tréfás és komoly kutatási problémákat. A szerzők között megtalálható Rebrus Péter, Cser András, Kenesei István, Maitz Péter, Tomáš Duběda, Hans-Martin Gärtner, Gráczi Tekla Etelka, Gyarmathy Dorottya, Horváth Viktória, Huszár Anna, Krepsz Valéria, Winkler István, Sass Bálint, Bárkányi Zsuzsanna, Szalontai Ádám, Kiss Angelika, Németh T. Enikő, Kálmán László, Kohári Anna, és Molnár Cecília Sarolta. A kötetet az ELTE-MTA Elméleti Nyelvészeti Kihelyezett Központ gulyásfőzése keretében adták át a megajándékozottaknak, az eseményről képek itt tekinthetők meg. Az ünnepeltek ezúton is szeretnék megköszönni minden szerkesztőnek, szerzőnek és illusztrátornak a közreműködését, és örömmel hívják a nyelvészközösség tagjait a problémákon való közös gondolkodásra! A kötet specifikációi az mtmt-ben.

Gyuris Beáta 'Polar questions, bias and the QUD: a case study of Hungarian' című előadását elfogadták a 'Graz QUD workshop -- QUDs and exhaustivity: experiments, computation, and theory' című online rendezvényre (2020. szept. 25-26.).

Gyuris Beáta, Molnár Cecília Sarolta és Mády Katalin 'Division of labour between polar interrogatives in Hungarian: A study in dialect semantics' címmel a 13th conference on Syntax, Phonology, and Language Analysis  című online NYTI-rendezvényen (2020. szept. 24-26.) tart poszter-prezentációt.

Gyuris Beáta meghívást kapott a Magyar Nyelvtudományi Társaság Pragmatika Tagozata, a Pragmatika Centrum Országos Kutatóközpont és az SZTE BTK Általános Nyelvészeti Tanszéke által 2020. október 2-án online megrendezendő Pragmatika Kerekasztalon való részvételre, amelynek témája 'A lexikai pragmatika Magyarországon (2000–2020)'.

Gärtner Hans-Martin és Gyuris Beáta szerkesztette a Theoretical Linguistics  c. folyóirat 46/1-2. számát, amely Beste Kamali és Manfred Krifka 'Focus and contrastive topic in questions and answers, with particular reference to Turkish' c. cikkét és ahhoz írt kommentárokat tartalmaz.

Az MTA Nyelvtudományi Bizottság Magyar Nyelvészeti Munkabizottságának meghívására 2019. október 18-i ülésükön rövid bemutatót tartottunk a kutatócsoportunk által a közelmúltban elért tudományos eredményekről.

2019. október 10-én Gyuris Beáta látogatást tett a Kölni Egyetemen, ahol Prof. Sophie Repp-pel, Dr. Heiko Seeligerrel és tanítványaikkal konzultált az elfogult kérdésekkel kapcsolatos elméleti és kísérletes vizsgálataikról.

Molnár Cecília Sarolta summa cum laude (100%) eredménnyel védte meg Speciális kérdések? – Az ugye partikulát tartalmazó megnyilatkozások formája és használata c. doktori értekezését az ELTE Nyelvtudományi Doktori Iskolájának Elméleti Nyelvészet Programjában.  Gratulálunk! A védés meghívója

Gärtner Hans-Martin meghívott előadókétn vesz részt a "SPAGAD-1 - Speech Acts in Grammar and Discourse: Syntactic and Semantic Modeling" konferencián (Leibniz-Zentrum Allgemeine Sprachwissenschaft, Berlin) 2019. október 30. - november 1. között.  

Gärtner Hans-Martin és Gyuris Beáta meghívott előadóként tartanak előadásokat az Edinburgh-i, Newcastle-i, és Cambridge-i Egyetemeken 2019 októberében.  

Gärtner Hans-Martin és Gyuris Beáta meghívott előadásokat tartanak Balaton Linguistics Summer School c. nyelvészeti nyári egyetemen, amelyet Yasutada Sudo (University College London) és kollégái szerveznek. A nyári egyetem oktatói a Göttingeni, Bécsi Egyetemek, az UCL, IMS Stuttgart, Leibniz-Zentrum Allgemeine Sprachwissenschaft, Berlin, és az MTI munkatársai közül kerülnek ki.  

Gärtner Hans-Martin tagja a German Science Foundation (DFG) által finanszírozott "Satztyp, Satzmodus, Illokution: Sichtung und (Weiter)Entwicklung kognitiver Ansätze" c. projektnek (08/2019-07/2020). Vezető kutató: Markus Steinbach (UGöttingen). Az első projekt-értekezlet helyszíne az MTA NYTI, meghívott vendég Henk Zeevat (Düsseldorf), aki egy nyilvános előadást is tart augusztus 14-én a MASZAT előadássorozat keretében. 

Molnár Cecília Sarolta 2019. július 15-től 20-ig az Unikornis Tábor programján vettem részt a romániai Csernátonban (Cernat). A táborban zajlik a romániai magyar középiskolásoknak meghirdetett Unikornis Nyelvi Olimpia utolsó fordulója, amelyen a két előző fordulón továbbjutott csapatok mérik össze az erejüket. Az idei táborra 6 háromfős diákcsapat érkezett Erdély különböző régióiból. A tábor programjában a verseny mellett különböző szakmai programok (nyelvészeti műhelyek), csapatépítő foglalkozások és múzeumpedagógiai foglalkozások is szerepeltek. A táborban kolléganőnk azzal a céllal vettem részt, hogy a kérdő mondatok nyelvjárási formáit összegyűjtse, továbbá hogy a nyelvészeti kísérletekről és a nyelvészeti adatgyűjtés módszereiről a tábor szakmai programja keretében nyelvészeti műhelyt tartson a diákoknak. A nyelvészeti műhelyen a nyelvészeti kísérletekkel, a nyelvi adatgyűjtés módszereivel, az egyes módszerek előnyeivel és hátrányaival, illetve a táborban lezajlott adatgyűjtéssel (térképes feladat) foglalkoztak 90 percben.  

Rohacsek Eszter (Berlini Humboldt Egyetem) gyakornokként működött közre a projekt munkájában 8 héten át 2019 áprilisa és júniusa között.  

Molnár Cecília Sarolta sikeresen megvédte a "Speciális kérdések? - Az ugye partikulát tartalmazó megnyilatkozások formája és használata" c. disszertációját a 2019. február 25-én rendezett házi védésen.  

Gyuris Beáta meghívott előadóként vett részt a Particles in German, English and beyond c. workshopon, amelyet a Saarlandi Egyetem szervezett, 2019. január 21-22-én.

Prof. Anke Holler (Göttingeni Egyetem) meglátogatta a projektet 2018. október 11. és 17. között, és nyilvános előadást tartott 'Correlative 'es' -- a Janus face in German grammar' címmel.

Gärtner Hans-Martin és Gyuris Beáta 'On the Echoic Licensing of Propositional Negation in Hungarian Polar e-Interrogatives' címmel tart előadást a Recent Issues in the Syntax of Questions workshopon a Konstanzi Egyetemen

Gyuris Beáta megkapta az MTA Nyelvtudományi Intézet Szépe György Publikációs Díját az alábbi, 2017-ben publikált tanulmányért, amely a projekt fontos eredményeit foglalja össze: Gärtner Hans-Martin -- Gyuris Beáta 2017. On delimiting the space of bias profiles for polar interrogatives. Linguistische Berichte Heft 251: 293-316.

Gärtner Hans-Martin meghívott előadóként vesz részt a Logophoricity and Perspectivization c. workshopon (Stuttgart--Wackershofen), ahol az izlandi nyelvvel kapcsolatos kutatásairól tart előadást.

Kutatócsoportunk tagjai meghívást kaptak a 2018. évi Pragmatika Kerekasztal (Pécsi Tudományegyetem) szervezőitől az alábbi előadás megtartására: Gyuris B. -- Molnár C. -- Mády K.: Vélekedések, vágyak, szándékok tükröződése az eldöntendő kérdő mondatok megformálásában.

Gyuris Beáta előadást tart a Meaning in non-canonical questions c. workshopon (2018. június 7-9.) a Konstanzi Egyetemen, a kérdő mondatok és kérdő aktusok kutatásának egyik fontos központjában.  

Gärtner Hans-Martin meghívott előadóként vesz részt a Workshop on Non Canonical Imperatives c. nemzetközi tudományos ülésen, amelyet a berlini Humboldt Egyetem és a Leibniz-Centrum Allgemeine Sprachwissenschaft (ZAS) közösen rendez  2018. május 25-26-án. A workshop további meghívott előadói az MIT, a Connecticuti Egyetem, a berlini Humboldt Egyetem, az Edinburgi Egyetem, a ZAS és a Feröer-Szigeteki Egyetem kutatói.

2018. március 19. és 23. között Gärtner Hans-Martin vendégkutatóként tartózkodott a Berlini Szabadegyetem (Freie Universität Berlin) Német és Holland Nyelvészeti és Irodalmi Intézetében, Dr. Andreas Pankau meghívására.

Gärtner Hans-Martin és Gyuris Beáta szervezik a 2018 áprilisában Budapesten rendezendő GLOW 41 konferencia szemantikai témájú workshopját, The grammar and pragmatics of interrogatives and their (special) uses' címmel, amelynek meghívott előadója Prof. Manfred Krifka.  

Rebecca Woods (University of Huddersfield) 2017. november 13. és 17. között látogatást tett a projektünknél, és a Nyelvtudományi Intézetben nyilvános előadást is tartott.  

Gyuris Beáta meghívást kapott Prof. Luka Szucsich-tól az Areal Convergence in Eastern Central European Languages and Beyond (2017. szeptember 27-29.) c. workshopon való részvételre a berlini Humboldt Egyetemen, három diákjával együtt. A részt vevő diákok: Molnár Cecília Sarolta, Jankó Katalin és Lagos Cortes Mátyás.  

Gyuris Beáta szervezte meg a Pragmatika Kerekasztal c. tudományos ülést a Nyelvtudományi Intézetben 2017. május 12-én, amelyen az intézet kutatói között Molnár Cecília Sarolta is előadást tartott a projektünk egyik témájával kapcsolatban.  

Az MTA Vendégkutatói Programjának keretében három hónapos magyarországi tartózkodásra érkezik 2017 tavaszán Markus Steinbach (Georg-August-Universität Göttingen), aki Gärtner Hans-Martin-nal fog közös kutatásokat folytatni, többek között 'A kérdő mondatok és (speciális) használataik nyelvtana és pragmatikája' c. projekttel is együttműködve.

Gärtner Hans-Martin és Gyuris Beáta szemináriumot tartottak a 2015/16. tanév tavaszi félévében az ELTE-MTA Elméleti Nyelvészeti Kihelyezett Intézeti Tanszékén BA-, MA- és PhD-hallgatók és külső érdeklődők részvételével 'Speciális kérdések' címmel.  

Gyuris Beáta 'New Perspectives on Bias in Polar Questions. A Study of Hungarian -e' című tanulmánya megjelent az International Review of Pragmatics c. folyóirat honlapján. (Elektronikus különlenyomatért kérjük, az érdeklődők lépjenek közvetlenül kapcsolatba a szerzővel.)

Gärtner Hans-Martin és Gyuris Beáta a Bielefeldi Egyetem Nyelvészeti és Irodalmi Karának vendége volt 2016. április 11. és 18. között, a Humboldt Alapítvány Partnerintézményi Programja által támogatott 'Grammatika és Pragmatika' c. kutatási együttműködés jóvoltából, és előadást tartottak a Nyelvészeti Kollokvium keretében.

Gärtner Hans-Martin mini-kurzust (2 előadást) tartott 'Varieties of Dependent Verb Second. The View from Scandinavia' címmel a Cambridge-i Egyetemen, a ReCoS Project meghívására, 2016. március 21-én.

Gärtner Hans-Martin egy MA/Ph.D. kurzust (6 dupla előadást) tartott a Wuppertali Egyetemen, 'Verbzweit-Stellung in den germanischen Sprachen mit besonderer Berücksichtigung der skandinavischen Sprachen' címmel, 2016. március 4. és 9. között.

Gärtner Hans-Martin, Thórhallur Eythórsson és Tonjes Veenstra Workshopot szerveztek 'Morphological Effects on Word Order from a Typological and a Diachronic Perspective' címmel a DGfS 38 konferencián Konstanzban, 2016. február 24-26-án.

Gärtner Hans-Martin tartja a Göttingeni Egyetem nyelvészeti tanszékei és Courant Kutatócentruma által szervezett, az összetett mondatok strukturális és jelentéstani tulajdonságaival foglalkozó interdiszciplinális nyelvészeti nyári egyetem (Göttingen Spirit Summer School on Complex Clauses) egyik kurzusát,  Issues in Special and Minor Sentence Types címmel. Gyuris Beáta a nyári egyetem egyik speciális esti előadását tartja 'The semantics and pragmatics of embedded interrogatives in Hungarian' címmel.