A parancs kiválasztása megnyitja az Oszlopok a szövegablakban párbeszédpanelt, amelynek segítségével azt állíthatja be, hogy a korpusz ablakban milyen információk jelenjenek meg.
A korpusz ablakban megjeleníthető oszlopok a korpuszra vonatkozó információkat tartalmaznak. Az információk a szövegek XML jelölőelemein alapulnak. Az alábbi párbeszédpanelben a rendelkezésre álló XML elemek listája látható.
Az oszlopokban megjelenő információk vagy az XML elemek tartalmán, vagy azok attribútumértékein alapulhatnak (Az XML terminológia leírását itt tekintheti meg).
Elsőként vessünk egy pillantást arra az esetre, ha egy elem tartalma alapján hozunk létre oszlopokat. Ha ilyen oszlopot kíván létrehozni, kattintson valamely, a listában szereplő elem nevére, győződjön meg arról, hogy a Tartalom rádiógomb van bejelölve, majd nyomja meg a Hozzáad gombot. Ekkor a létrehozott oszlop nemcsak a párbeszédpanel alján, az oszlopokat tartalmazó listában jelenik meg, hanem egyúttal a korpusz ablakban is.
Az alábbi példában egy olyan oszlopot jelenítettünk meg, amely a <pubDate> elem tartalmán (vagyis a szövegek megjelenési dátumán) alapul.
Az attribútumértéken alapuló oszlop létrehozásához válassza ki egy elem nevét a baloldali listából. A párbeszédpanel közepén található mezőben megjelennek az adott elem attribútumai. Győződjön meg arról, hogy az Attribútum rádiógomb van bejölve, majd nyomja meg a Hozzáad gombot. Akárcsak előbb, egy új oszlop jelenik meg a párbeszédpanel alján.
Az alábbi példában egy oszlop fogja megjeleníteni a <div>elem "type" attribútumának tartalmát (amely a dokumentum típusát adja meg).
A párbeszédpanel alján található lista az aktuális oszlopok nevét és azon XML elemek (bizonyos esetekben attribútumok) nevét tartalmazza, amelyekből az oszlopokban található információ származik. Az oszlop "neve" az, ami a korpusz ablakban az oszlop tetején megjelenik.
Az alábbi példában egy olyan korpusz ablak látható, amely a tárgyalt oszlopokon kívül egy "language" oszlopot is tartalmaz, amelyben az egyes szövegek nyelve látható:
A program minden oszlophoz alapértelmezett nevet rendel, amely megegyezik azzal az elemmel, vagy attribútummal, amelyiken az oszlop alapul. Így tehát a fenti példában, az első oszlop a "language" nevet viseli; míg a második oszlop a "PubDate" nevet, hiszen ez az a jelölőelem, amelynek tartalma megjelenik az oszlopban. A harmadik oszlop neve azonban már különbözik a tag nevétől, mert a "type" a <div> elem egyik attribútuma. Az oszlopok neveit duplakattintással szerkesztheti (ugyanúgy, ahogyan egy fájlnevet megváltoztathat a Windowsban).
Ha el kívánja távolítani a megjelenítendő oszlopok valamelyikét, kattintson rá a megfelelő oszlop nevére, majd nyomja meg a Törlés gombot.
Érdemes megjegyezni, hogy nem minden XML elem rendelkezik olyan tartalommal vagy attribútummal, amely alapján "értelmes" oszlopokat hozhatunk létre. Ennek ellenére a program segítségével bármilyen oszlopot definiálhat, így teljesen Önre van bízva annak eldöntése, hogy melyik oszlopot jeleníti meg.